Казанлък също е прославен с историята, която крие в себе си. За най-близките години, може да се говори за връх Бузлуджа, както много от вас са го чували с битките и паметника, който днес е поставен на върха. Място, което е напоено с кръвта на четата на Хаджи Димитър, която се сражава там през 1868г.
Връх Шипка и Стара планина също се намира там със своето величие и история. Отблъсквани многобройни врагове, костите им вероятно още обикалят по скалите.
Ако искате обаче да се върнем още повече назад, чак до времето на траките, това е възможно, благодарение на гробница на тракийския цар Севт или така наречената „Голямата Косматка“. Самото съоражение или накратко гробница се смята, че датира от 5 век преди Христа. Препълнена с всякакви неща от погребенията на аристократи, за които се е вярвало че са идвали тук да извървят пътя на безсмъртието. В самата гробница са намерени съркофаг изграден от монолитен, гранитен блок тежащ около 60 тона, скелет на цял кон, като се предполага, че конят е запечатан със собственика си и още редица предмети от бита, както и оръжие, златни и сребърни орнаменти.
Казанлък, не е само за свидетелствата на героизъм и уникалност, датиращи от вековете. Там е дом и на маслодайната роза, която има свой музей. В музея се помещават 15 000 експоната на маслодайни рози, както и предмети от бита на хората от миналия век. В музея може да видите инструменти за обработка по време на розобера, съдовете в които са се съхранявали и знасяли маслодайните рози. В музеят също може да се види и възстановка на първият склад за събиране на маслодайната роза и първата лаборатория за нейната парфюмна обработка. За желаещите да опитат, можете от сладкото от рози и ликьор от рози, които се предлагат от музея.
Казанлък определено място, което съхранява история още от преди христа. Розите, орхидеи, тракииските царе и погребални камери, определено са нещо, което задължително да се види, като някои от тях влизат и в 100-те национални обекта на България. Какво по-добро място от това да се запознаеш с нашата древна история?